Wszystkie badania wykonujemy w czwartki od godz.12:00
w budynku E Szpitala po wcześniejszej rejestracji.
Zgłoszenia przyjmowane są
od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 14:30
pod numerem tel. 75 64 35 774 lub 513 129 426.
Jesteśmy otwarci na współpracę wraz z możliwością zawierania stosownych umów.
Na mocy aktualnych rozporządzeń Ministra Zdrowia przeprowadza się badania lekarskie i psychologiczne:
-
1) ubiegających się lub posiadających pozwolenie na broń (naciśnij, żeby zobaczyć więcej)
- bojową
- myśliwską
- sportową
- kolekcjonerską
- pneumatyczną
Badanie kończy się wydaniem orzeczenia w ciągu jednego dnia, w którym stwierdza się, czy osoba badana może dysponować bronią.
Szczegółowe przepisy określają okres ważności badań np. w przypadku broni bojowej lub gazowej badanie należy powtarzać co 5 lat. W przypadku broni myśliwskiej nie ma obowiązku okresowego powtarzania badań. Wymagane są jedynie przy pierwszym i kolejnym występowaniu o nową jednostkę broni. -
2) ubiegających się o wpis lub posiadających wpis na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej oraz badania listę kwalifikowanego pracownika zabezpieczenia technicznego (naciśnij, żeby zobaczyć więcej)
Pracownik ochrony to zawód, który wymaga spełnienia wielu wymogów formalnych, a przede wszystkim dobrego zdrowia fizycznego i psychicznego. Osoby starające się o licencję, z pewnością potrzebują odpowiednich zaświadczeń lekarskich, które potwierdzą gotowość do pracy. Przeprowadzamy badania pracowników ochrony zgodnie z wymogami prawa. Praca w ochronie wiąże się z dużą odpowiedzialnością, a także z dostępem do narzędzi i uprawnień wykraczających poza przeciętne prawa innych pracowników. Uzyskanie orzeczenia lekarskiego jest niezbędne w celu potwierdzenia, że kandydat może podejmować właściwe decyzje w sytuacjach wymagających interwencji oraz nie posiada skłonności do przemocy. Co obejmują badania na licencję pracownika ochrony?
Badania specjalistyczne dedykowane kandydatom starającym się o licencję pracownika ochrony to szereg konsultacji sprawdzających zdolność pracownika do wykonywania zadań pracownika ochrony oraz dysponowania bronią.
Przeprowadzone badania na licencję pracownika ochrony mają ważność trzy lata, a ich efektem jest wydanie orzeczenia niezbędne do dokonaniu wpisu na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej w Komendzie Policji.
Co obejmują badania dla kwalifikowanych pracowników zabezpieczenia technicznego?
Pracownicy techniczni stanowią uzupełnienie zespołu ochrony i zazwyczaj nie uczestniczą w bezpośrednich akcjach.Badania na licencję pracownika zabezpieczenia technicznego wg aktualnie obowiązujących przepisów przeprowadza się tylko raz w życiu i nie wymagają one powtarzania po kilku latach. -
3) ubiegających się lub posiadających pozwolenie na nabywanie oraz przechowywanie materiałów wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego (naciśnij, żeby zobaczyć więcej)
Osobami takimi są m.in.:
- osoby zatrudnione przy załadunku, rozładunku i przewozie materiałów wybuchowych;
- osoby zatrudnione w zakładach górniczych: wydawcy MW, górnicy strzałowi.
Do wydania zezwolenia na posiadanie pozwolenia na nabywanie oraz przechowywanie materiałów wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego konieczne jest uzyskanie orzeczenia od psychologa oraz lekarza psychiatry, uprawnionego do przeprowadzania powyższych badań.Badanie psychiatryczne obejmuje ocenę stanu psychicznego w zakresie występowania zaburzeń psychicznych. Badanie psychologiczne obejmuje określenie poziomu rozwoju umysłowego, dojrzałości społecznej i emocjonalnej oraz opis cech osobowości.
-
4) na wytwarzanie, obrót materiałami wybuchowymi (naciśnij, żeby zobaczyć więcej)
Osoby ubiegające się lub posiadające prawo do wykonywania lub kierowania działalnością gospodarczą albo bezpośrednio zatrudnione przy wytwarzaniu i obrocie materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym są obowiązane przedstawić raz na 5 lat aktualne orzeczenie lekarskie i psychologiczne stwierdzające brak przeciwwskazań do wykonywania lub kierowania działalnością gospodarczą, w zakresie objętym koncesją. Badanie psychiatryczne obejmuje ocenę stanu psychicznego, z uwzględnieniem czy badany nie wykazuje zaburzeń psychicznych, o których mowa w ustawie z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (Dz.U. z 2011 r. Nr 231, poz. 1375 z poźn. zm.).
-
5) ubiegających się lub posiadający licencję detektywa (naciśnij, żeby zobaczyć więcej)
a/ Badania lekarskie i psychologiczne zostaje przeprowadzone na wniosek osoby ubiegającej się o wydanie licencji detektywa. Po przeprowadzeniu badania lekarskiego i uwzględnieniu opinii psychologa, lekarz psychiatra wydaje orzeczenie lekarskie o zdolności psychicznej do wykonywania czynności w zakresie usług detektywistycznychb/ Badania lekarskie i psychologiczne osoby posiadającej licencję detektywa przeprowadzają, odpowiednio, lekarz uprawniony oraz lekarz psychiatra i psycholog. Po przeprowadzeniu badania lekarskiego i uwzględnieniu opinii psychiatry i psychologa, lekarz uprawniony wydaje osobie posiadającej licencję detektywa orzeczenie lekarskie o zdolności psychicznej do wykonywania czynności w zakresie usług detektywistycznych.Osoba posiadająca licencję detektywa podlega okresowym badaniom lekarskim i psychologicznym nie rzadziej niż raz na 5 lat.
-
6) ubiegających się do pracy strażnika miejskiego (gminnego) (naciśnij, żeby zobaczyć więcej)
Badaniom lekarskim i psychologicznym, przeprowadzanym w celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania czynności strażnika, podlegają:
- osoby ubiegające się o przyjęcie do służby w strażach gminnych,
- osoby pełniące służbę w strażach gminnych (miejskich)
Badania przeprowadza się na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę (po sprawdzeniu tożsamości osoby badanej). Badania lekarskie obejmuje:
- badanie ogólne stanu zdrowia, obejmujące w szczególności ocenę układu krążenia i oddechowego oraz ocenę narządu ruchu,
- badania specjalistyczne (okulistyczne, neurologiczne),
- inne badania specjalistyczne i badania pomocnicze zlecone przez lekarza przeprowadzającego badanie ogólne stanu zdrowia.
Badania psychologiczne (wykonywane przez psychologa posiadającego odpowiednie uprawnienia) obejmują: określenie sprawności intelektualnej, ocenę osobowości – z uwzględnieniem funkcjonowania psychologicznego w trudnych sytuacjach, określenie poziomu dojrzałości społecznej i emocjonalnej osoby badanej.